Title Image

Blog

Wykonanie oczka wodnego uszczelnionego żywicą epoksydową wbrew ogólnemu mniemaniu nie jest ani trudne ani kosztowne. Nie trzeba do tego wynajmować profesjonalnej i drogiej firmy . Wszystkie czynności można wykonać samodzielnie. Oprócz oczywistej oszczędności da nam to przede wszystkim sporą satysfakcję.

Koszt  wykonania oczka z żywicy epoksydowej to:

– Prace koparką 300 zł /można pominąć i użyć łopaty/

– Koszt maty i żywicy ok 170 zł za m2 /Cena 2020 r/

Pokażemy jak wykonać poszczególne prace i na co zwrócić uwagę aby oczko było idealne. Opisy są uzupełnione zdjęciami wykonanymi podczas prac w naszym ogrodzie.

 1. Krok 1

Najpierw  wytyczamy wielkość przyszłego zbiornika i wykonujemy wykop. Należy zadbać aby powierzchnia wykopu była gładka, bez luźnych grudek ziemi. Albo trzeba wygładzić powierzchnię łopatą albo po prostu ubić / nawet butami/. Na gładkiej powierzchni będzie nam łatwiej rozłożyć maty i malować.  Ziemia z wykopu przyda się do zbudowania nad oczkiem skarpy.

Ważne!! Nie mogą wystawać absolutnie żadne korzonki i resztki roślin .Jeżeli zostaną  a następnie zamalujemy je żywicą to po jakimś czasie zgniją  a nam zostanie dziurka w wykładzinie.

 1. Krok 2

Na brzegu wykopu wybieramy warstwę ziemi i tworzymy obwódkę o głębokości ok 10 cm . Szerokość jest dowolna i zależy od gustu i wielkości zbiornika. Obwódka będzie stanowiła kołnierz który pozwoli nam zamaskować dno zbiornika.

(na zdjęciu obwódka już w momencie maskowania dna, obwódkę również przykrywamy matą pokrytą żywicą tworząc próg na maskujące dekoracje np. kamienie)

 

 1. Krok 3

Wykopujemy dziury do posadzenia roślin wodnych. Dla naszych lilii wodnych przygotowaliśmy  zagłębienia wielkości dużego wiaderka. Oczywiście nie jest to konieczne. Rośliny wodne można po prostu wstawić do wody z doniczką. Ale dzięki posadzeniu roślin uzyskujemy dodatkową głębokość  i wygląda to estetyczniej. W najniższym punkcie wykopu wybieramy wgłębienie nad którym znajdzie się pompa. Wgłębienie pozwoli na łatwe wybranie wszystkiej wody kiedy będziemy chcieli oczko wyczyścić.

 1. Krok 4

Dno wykładamy matą szklaną o grubości 450 g. Można użyć cieńszej ale malowanie będzie trudniejsze i powierzchnia będzie delikatniejsza, mniej odporna. Matą wykładamy także otwory na rośliny. Dzięki temu po pomalowaniu powstaną nam wgłębione donice.

Ważne!! Przydadzą się kołki mocujące takie jak do mocowania brzegów włókniny. Po pomalowaniu wyjmiemy je i możemy użyć powtórnie w ogrodzie. Nie wbijamy kołków w środku!. Wykładamy dno i obwódkę.

Pamiętajmy, że jeżeli wykładamy matą donice to musimy kupić tej maty odpowiednio więcej ok 0,80 cm na jeden otwór

 

 1. Krok 5

Malowanie. Najważniejsza część pracy. Producent/ my używaliśmy żywicy z firmy AG-BET z Dobrzelina/ podaje 5 kg żywicy na ok 5 m 2 gładkiej powierzchni. Jest to jednak ilość z trudem wystarczająca na jednokrotne malowanie  nieidealnej nawierzchni w oczku. Żywicy trzeba kupić przynajmniej 10 kg na m2. Wystarczy na dwukrotne malowanie. Pierwsze malowanie pochłania ok 7-8 kg  Za drugim razem już potrzebujemy mniej. W sumie min. 10 kg na dwukrotne malowanie .Masa schnie ok 2 godz. Po tym czasie malujemy drugi raz. Następnego dnia możemy już po dnie chodzić. Powierzchnie będzie nieco chropowata będą się zdarzały wystające włókna.  Nie wpływa to na szczelność. Jeżeli komuś to przeszkadza to można delikatnie zeszlifować papierem ściernym. Ale potem trzeba jeszcze raz przemalować.

Ważne!!! Nie rozrabiamy od razu całej żywicy. Przygotowujemy roztwór w małych porcjach. Już po kilku minutach od dodania utwardzacza masa gęstnieje i maluje się coraz trudniej.  Mniejsze porcje zużyjemy szybko i nie będzie problemu. Odłożony na kilkanaście minut pędzel nie nadaje się do powtórnego użycia.  Pędzle do malowania proponujemy duże i szerokie

 1. Krok 6

Jeżeli w ogrodzie mamy taką możliwość to warto w oczku zamontować przelew. Nasze oczko ma odprowadzenie nadmiaru wody rurą drenarską . Przelew został zamontowany nieco poniżej górnego poziomu wody. Kupiliśmy skrzynkę z kratką odpływową za 45 zł. Obłożona matą i uszczelniona żywicą sprawdza się świetnie.

Jeżeli nie ma możliwości odpływu to nic nie szkodzi. W zaprzyjaźnionym ogrodzie takiego systemu nie ma  a nadmiar wody rozsącza się po ogrodzie. Trzeba wtedy pamiętać aby ziemia wokół oczka była nieco niżej aby w czasie ulewy nie wypłukiwać ziemi do wody lub ewentualnie ułożyć obwódkę z kamieni która zatrzyma zanieczyszczenia

 1. Krok 7

Montujemy pompę i filtr. Ewentualnie budujemy kaskadę

 

 1. Krok 8

Sadzimy rośliny. Umieszczamy kamienie i inne elementy dekoracyjne które mają się znaleźć w wodzie

Ważne!! Posadzone rośliny należy obłożyć kamieniami i obsypać żwirkiem dzięki czemu unikniemy zamulania i zanieczyszczania wody ziemią

 1. Krok 9

Zalewamy oczko wodą

 1. Krok 10

Wpuszczamy ryby i cieszymy się własnym stawem w ogrodzie!

 

Jeżeli w trakcie prac natraficie na problem to służymy radą! Chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem 🙂

Powodzenia! 🙂

Jeden komentarz

 • Ax3 lata ago

  Witam,

  Ile materiału poszło na oczko ze zdjęć – chodzi mi o matę i żywicę i ich koszt?
  Jakie wymiary są tego oczka ?

  reply

LEAVE A COMMENT